výstavba, výroba, servis
výdejních stojanů pohonných hmot
777 167 595

CNG

 

Co je CNG ?

CNG  je stlačený zemní plyn. Je používán jako palivo pro pohon motorových vozidel a je považován za relativně čistější alternativu k benzínu a motorové naftě, ale také kLPG.

Přestavba motorů na CNG z dieselových motorů (ze vznětových na zážehové) snižuje emise na úroveň normy Euro 5 bez nutnosti dodatečného čištění výfukových plynů. Cena paliva je o něco nižší než cenanafty, proto je provoz na CNG ekonomicky výhodnější.Nevýhodou je zmenšení zavazadlového nebo nákladového prostoru, kde jsou umístěny nádrže na CNG a řídká síť čerpacích stanic. Proto se v Česku CNG nejčastěji používá k pohonu městských autobusů.

Auta mohou být dvoupalivová (většina modelů na českém trhu), mají dvě nádrže - na CNG a benzín. Naproti tomu motor konstruovaný přímo pro zemní plyn (Dedicated Natural Gas Engine, DNGE) dosahuje o něco lepších parametrů než motor původně benzínový, přizpůsobený spalování zemního plynu (jiný kompresní poměr, časování rozvodů, chlazení).Rovněž nádrže na CNG u současných vozidel (Fiat, Opel, Volkswagen, Mercedes, Škoda Octavia 2.0 CNG (prototyp)) jsou zabudovány v podvozku vozidla, jako nádrž benzínová a nezmenšují zavazadlový prostor.

Zemní plyn byl jako palivo do motorových vozidel používán už ve třicátých, čtyřicátých i padesátých letech 20. století.Většímu rozšíření však tehdy bránila omezená dostupnost zdrojů takže se nejedná o nějaký převratný objev technologie. Prostě to tady už bylo.

 

 

Menu

ČSN EN ISO 9001

Firma úspěšně zavedla systém managementu kvality splňující požadavky ISO 9001:2009.

Certifikace ČMI

Certifikační typové zkoušky našeho výdejního stojanu RTX u ČMI

Firma získala certifikát o přezkoušení typu a prošla náročnými testy.

Číslo osvědčení typu
TCM 141/13 5068

20130416_093054.jpg

20130416_093120.jpg

20130416_093141.jpg

 

 

 

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.